Mladíci prošli dny plných tvrdých skládek.

Více než 150 mladých ragbistů a více než 50 trenérů se o víkendu potkalo na pražské Markétě. Na Národním ragbyovém stadionu se uskutečnil regionální sraz kategorií U14, U18 a U23. Hráči a kluboví trenéři zde pod vedením zkušenějších koučů rozvíjeli své schopnosti a znalosti. V takovéto podobě vůbec prémiový regionální sraz byl určen prvnímu z takzvaných Klíčových národních témat: individuální obraně a skládce. „S tím máme v České republice problém, prostě nejsme moc dobří obránci, neskládáme, nechce se nám do toho,“ říká trenér reprezentace do 20 let a šéftrenér mládeže České rugbyové unie Roman Šuster, který je jedním z hlavních koučů-cvičitelů pro hráče i ostatní trenéry. „Na klubech seskládání a individuální obrana moc netrénuje, hráči k tomu nemají takový vztah jako k balónu.“

Myšlenka regionálních srazů je zaměřena na koncepční práci a rozvoj zejména v čase zimních měsíců, než začnou pravidelné soutěže. První sraz je v Praze, v plánu je organizovat je jak v Čechách, tak i na Moravě. „Srazy jsou jedním z prvků, které by měly začít zvyšovat úroveň českého ragby,“ říká Marek Fořt, trenér a člen Výkonného výboru České rugbyové unie.

Regiony mají sloužit jako jakýsi předstupeň reprezentací. Výběr je daný na nominaci klubových trenérů, ti na srazy pošlou hráče, které považují za fyzicky a herně zdatné tak, aby zvládli vyšší zátěž a zároveň i testy, které byly předepsány. Požaduje se samozřejmě zvládnutí základních dovedností jako je přihrávka, skládka, chycení míče či rychlé rozhodování.

Regiony či regionální srazy by měly do určité míry vykompenzovat fakt, že do reprezentací se dostane poměrně malý počet hráčů. Těžké zápasy jako například ty, kterými právě prošla reprezentace do 20 let na mistrovství Evropy Championship v Portugalsku, tak absolvuje jen málo mladých ragbistů. Regionální výběry, ze začátku nejlepší hráči regionu Čechy a ti nejlepší z regionu Morava, budou procházet společnými tréninky i hraním proti sobě v jednotlivých kategoriích. „Pokud chceme navýšit výkonnost hráčů, potřebujeme širší spektrum hráčů. Ty lepší z klubů dát dohromady, aby spolu mohli trénovat i hrát. To je ta klíčová věc,“ uvádí Roman Šuster.

Z našeho oddílu se srazu zúčastnili trenéři U12 Viktor Tremko a Vlastik Procházka, U14 Radim Václavík a Marek Kubatý, U19 Jaroslav Kaňák a Rob Vann jako člen metodické komise a školitel.

PLÁNOVANÝ PROGRAM NEJBLIŽŠÍCH REGIONÁLNÍCH SRAZŮ A ZÁROVEŇ I KLÍČOVÝCH NÁRODNÍCH TÉMAT*:

Sobota a neděle 27. a 28. listopadu. Téma č. 2: Příjem míče a přihrávka

Sobota a neděle 18. a 19. prosince. Téma č. 3: Duel: řešení situací jeden na jednoho

Sobota a neděle v lednu (bude upřesněno). Téma č. 4 Rozhodování a efektivní komunikace.

* Program se může změnit v závislosti na vývoji pandemické situace.
** Klíčová národní témata pro kouče se konají vždy v sobotu a to od 8:30 (přibližně do 17:30), na stadionu Na Markétě. Trenéři z klubů se ale mají možnost zúčastnit i nedělního programu.

Další články: