Výsledkový servis – muži

Neděle 23.10. – Pohár ragby XV 1.čtvrtfinále Tatra Smíchov B : Sokol Mariánské Hory 19 : 8 (14:8)

I tuto neděli 23.10.2022 vyjížděli muži k utkání Poháru XV Rugby 2022 do Prahy. Konkrétně na hřiště RC Tatra Smíchov B, tedy týmu, se kterým jsme se již v poháru setkali a který jsme v prvním utkání porazili 32:10. Soupeř nám tedy měl co vracet.
Zvolená sestava včetně náhradníků: Kapitán: Lukáš Csernai (1) – Dušan Kichner (2) – Aleš Badura (3) – Ondřej Tyrpa (4) – Adam Žižka (5) – Daniel Kereškéni (6) – Roman Veselka (7) – Vít Mališ (8) – Jan Selig (9) – Tony Wolkowinskij (10) – Mikuláš Marek (11) – Lukáš Plocar (12) – Lukáš Šmíd (13) – Viktor Tremko (14) – Petr Kratochvíl (15), David Kučera (16), Filip Stalcer (17), Martin Urbánek (18), Filip Palyza (19), Karel Drbohlav (20), Tomáš Mocek (21).
Domácím se nevydařil pouze úvodní výkop, který neuletěl předepsaných 10m. Po mlýnu na středu hřiště jim však vyšlo téměř vše, na co sáhli. Po souvislém tlaku zachytil jejich zadák náš pokus o odkop a po rychlém přenesení hry na druhou stranu hřiště položili první pětku utkání přímo pod Háčko. Ve 4 minutě jsme tedy prohrávali 7:0.
Odpovědět jsme mohli již po chybě v příjmu výkopu, ale Tonyho kop ze vzdálenosti cca 30m byl krátký. Soupeř ho zachytil a v následném protiútoku dokázal krásně umístit kop „50-22“ který domácím zajistit aut ve vzdálenosti 5m od našeho brankoviště. Ten se nám podařilo ubránit, dokonce jsme i vybojovali míč pro sebe, ale odkop opět zachytil zadák Tatry, který stejně jako v prvním případě přenesl hru na druhou stranu hřiště, kde domácí podruhé položili 5ku a přidal i body z konverze. 10. minuta a stav utkání 14:0
Tak jak již mnohokrát jsme zabrali až po prvních dvaceti minutách hry. Tým se semkl a předvedl sérii průniků po křídlech, i ty však většinou ukončila chyba ve finální přihrávce na dohled brankoviště. Výjimkou byla akce ve 22. minutě, kdy jsme získali soupeřův míč a ukázkovou týmovou hrou po pravé straně položil Vítek Mališ a snížil tak na 14:5.
Hráči i nadále předváděli pohledné ragby, tvrdé skládky, dlouhé odkopy a rychlé průniky obranou. Převaha Tatry byla zřetelná pouze v mlýnech, jinak jsme se domácím ve všech aspektech hry dokázali vyrovnat. V autech měli naopak převahu ostravští hráči, což se projevilo před koncem utkání, kdy jsme si po autu na hranici soupeřovi 22ky vynutili trestný kop přímo naproti Háčku. Z této pozice se Tony Wolkowinskij trefil naprosto přesně a uzavřel skóre pro první poločas na 14:8.
V samotném závěru poločasu přišel další nápor našich borců, ale v souboji o přiklepnutí míče v brankovišti soupeře měl opět více štěstí domácí tým. Rozhodčí poté poločas ukončil.
Obrovský tlak Sokolů pokračoval i v úvodu druhé půle. Soupeř byl nucen k chybám a Tony mohl navýšit o 3 body z trestného kopu, z velkého úhlu ovšem minul. Poté se ve hře střídaly ukázkové akce ale také nešvary z první půle, kdy po nádherném úniku většinou následovala chybná přihrávka či předhoz na hraně pětimetrovky. Série tvrdých průrazů Tatry se nám dařilo bránit, velmi těžko jsme se však osvobozovali z vlastní 22ky.
Téměř celá druhá půle se odehrála bez změny skóre, taktéž náhradníci se dočkali střídání až v samotném závěru utkání. I přes následný tlak a skvělou obranu se nám průběh utkání nepodařil otočit. Poslední minuty zápasu patřili domácím, když za opakované přestupky viděl žlutou kartu Lukáš Plocar. Početní výhodu domácí záhy využili a v nastaveném čase položili poslední pětku utkání. Po ní rozhodčí ukončil zápas, ve kterém RC Tatra Smíchov B vítězí rozdílem 11ti bodů.
Z pohledu diváka se jednoznačně jednalo o velmi napínavé a vyrovnané utkání. Hráči a trenéři již tak nadšení nebyli, i když každý z nich k tomu měl jiný důvod. Tým ale opět ukázal své silné stránky (hlavně v obraně) i pár slabin (převážně v koncovce) na které se budeme muset zaměřit. Zápas se vydařil hlavně Mikuláši Markovi, který předvedl na křídle parádní práci. Novou energii a tvrdost přinesl do hry Lukáš Plocar. Nicméně poděkování patří všem hráčům i jejich doprovodu.
Domácí odveta se odehraje v neděli 30.10.2022 od 13:30. Podle výsledku se pak v dalších dvou duelech utkáme s jedním z dvojice RC Slávia Praha B – RC Havířov 18:22 (3:0).