Bez zápasů se herní návyky vytrácejí

Ostrava 5. 6. 2021 – Více než půlroční vynucená tréninková i herní přestávka se naplno projevila v prvním utkání kadetů v testu proti Zlínu, oba týmy zápasily nejen s míčovou technikou, ale také s herními návyky. Společenství Sokola Mariánské Hory a Havířova sice těsně vyhrálo, ale zpočátku vypadalo na debakl. V první polovině se prakticky nedostalo přes půlicí čáru, ba spíše z obranného území, a dostalo 3 pětky. Velkým plusem bylo, že se tým ve druhém poločase vzepjal k nátlakové hře.

Sokol Mariánské Hory – RC Zlín 19:17

Poločas 0:17 * pětky 3:3 * KP 2:1 * TK 0:0 * DG 0:0 * rozhodčí Jiří Jíša (Brno)

1 Rostislav Moudrý (HA), 2 Filip Sláma (HA), 3 Jan Hýl, 4 Ondřej Žmolík, 5 Richard Šmíd, 6 Filip Ciasnocha (HA), 7 Tomáš Nikel, 8 Adam Madry – 9 Matěj Ďurovec, 10 Alex Šípek – 11 Hynek Hřebíček (HA), 12 Jacob Juračka (HA), 13 Sebastián Všetyček, 14 Rostislav Plinta (HA) – 15 Janek Svrčina

16 Jan Goj, 17 Adam Záděra

Trenéři: Jaroslav Kaňák, Oleg Kubala

Utkání nebyla bůhvíjaká podívaná, hráčům obou týmů dělalo problém udržet míč v rukou za sucha, v dešti, který přišel později, to samozřejmě padalo mnohem častěji. O kombinaci se příliš nedalo mluvit, byla to série nájezdů se snahou prorazit obranu, což přinášelo ruck za ruckem, a také další nájezdy do kontaktu až do ztráty míče. Málokdy se kluci odhodlali k rozehrávce delší než na tři přihrávky a v podstatě vyloučili útočnou formaci ze hry.

Specifický problémem se ukázalo skládání, rozhodčí Jíša odpískal řadu trestných kopů za vysoké skládky a pětky Zlína z první půle padly po nesložení protivníků. Rojníkům a vůbec hráčům, kteří jdou do kontaktu, často vypadl míč z rukou kvůli špatnému držení, v jednu chvíli byl k vidění pokus průnik našeho rojníka, který šel do kontaktu zcela vzpřímeně a míč si nesl míč na rameni.

Z taktického hlediska si naši hráči moc nelámali hlavu s pokrytím hřiště proti soupeřovým dlouhým kopům, to musel zvládnout zadák. Třikrát byl k vidění pokus o překop při snad metrové vzdálenosti od soupeře – samozřejmě, že byl pokaždé sražen. Hlavně v prvním poločase naše obrana několikrát nekryla protihráče.

Na obou stranách bylo dost chyb na dva zápasy, ale musí se vzít v úvahu ta nešťastná dlouhá herní a tréninková přestávka, tréninková omezení a další nepříjemnosti, které přinášela pandemie. Takže hráče potěšila alespoň ta výhra.

Karel Gaman

Editor a šéfredaktor klubových webových stránek. Ragbyový publicista – publikoval články o havířovském ragby v regionálních denících od 60 let minulého století. Dnes přispívá do Radničních listů. Autor ročenek RC Havířov k 10 a 30 letům klubu.