Nový seznam zakázaných látek, pozor na Ventolin

Antidopingový výbor České republiky zveřejnil nový seznam zakázaných látek i metod jejich užití ve sportu platných od ledna tohoto roku. K nejzásadnějším změnám došlo v aplikaci glukokortikoidů – je zakázána injekční aplikace (do kloubu, do svalu,..) a v úpravě snížení povolené dávky inhalačního léku na astma (např. Ventolinu).

Seznam je každoročně aktualizován a na základě vyhodnocování statistik či jednotlivých případů se upravují některé detaily. Často se upravuje i specifikace či upřesnění zařazení léků a metod, aby se zlepšila orientace v seznamu.

Seznam zakázaných látek a metod pro rok 2022 je dostupný zde:

https://www.antidoping.cz/cs/seznam-zakazanych-latek-a-metod-dopingu

V českém ragby se pozitivní výsledky dopingu také již objevily, poslední případ byl zjištěn v roce 2019, konkrétně užití steroidů při soutěži. „Ten byl potrestán zastavením sportovní činnosti na 4 roky. Tento trest je také nejčastějším trestem,“ uvádí Olga Grossová ze zdravotnické komise ČSRU. Existují také případy doživotního zákazu sportovní činnosti, naštěstí se tento případ nestal v českém ragby, ale v kulturistice.

Ze statistik Antidopingového výboru ČR za posledních 25 let vyplývá, že nejvíce pozitivních případů nasbírala kulturistika, 290 případů. Ale průměr u všech dalších sportů se pohybuje kolem 10 případů. „V ragby bylo potvrzeno 11 případů za 25 let?“ doplňuje Olga Grossová.

Kromě známých a jednoznačně zakázaných léků jako jsou steroidy, anabolika se začaly objevovat také případy pozitivního nálezu na stimulancia, jako je kokain nebo THC. A velmi často je také trest za odmítnutí dopingové kontroly. Proto je celosvětově snaha o větší informovanost o dopingu, prevenci v užití léků a ČSRU tento trend podporuje.

Od 1. ledna 2022 je také účinná aktualizovaná verze Směrnice pro kontrolu a postih dopingu ve sportu v ČR. Jediná výrazná změna se týká vytvoření nového Národního rozhodčího soudu pro sport a je promítnuta v článku 13 Směrnice. Odvolacím orgánem ve všech dopingových případech bude nově Národní rozhodčí soud pro sport, což je orgán Národní sportovní agentury. Jednotlivé dopingové spory budou rozhodovat 3 rozhodci (profesionálové se znalostí antidopingu), které jmenují jednotlivé strany sporu.

PB

Další články: