Výsledkový servis – muži

Neděle 11.9. – Pohár XV 2.kolo – spol.Tatra/PragaB : Sokol Mariánské Hory 10 : 32 (5:12)

V neděli 11.9.2022 ostravští Sokoli vyjížděli na utkání 2. kola Poháru XV Rugby 2022 do Prahy. Výkop utkání byl posunut na žádost domácích až na 16:00, vyjížděli jsme tedy později než obvykle. Přesto, nebo naopak právě díky tomu, se sešlo 23 hráčů, někteří i v doprovodu svých partnerek a pod vedením staronového kapitána Lukáše Csernaie. Ten převzal kapitánskou pásku od Dušana Kichnera. Po nevydařeném domácím utkání s Havířovem vsadil trenér Rob Van na jistotu a obsadil klíčové hráče na pozice, ve kterých se cítili komfortněji. Do zápasu jsme tak nastupovali v sestavě: Lukáš Csernai (1) – Dušan Kichner (2) – Daniel Strakoš (3) David Kučera (4) – Daniel Chromulák (5) Vít Mališ (6) – Aleš Badura (8) – Daniel Kereškéni (7) Karel Drbohlav (9) – Tony Wolkowinskij (10) – Mikuláš Marek (12) – Lukáš Šmíd (13) Roman Veselka (11) – Petr Kratochvíl (15) – Viktor Tremko (14) Na lavičku náhradníků usedli: Adam Žižka (16), Ondřej Tyrpa (17), Jan Neubauer (18), Jan Selig (19), Tomáš Mocek (20), Filip Palyza (21), Filip Stalcer (22), René Jahnel (23). Před samotným výkopem si hráči dali za cíl nezaspat úvod a hrát tvrdě a bez respektu, což se jim hned od začátku utkání dařilo. Kapitán zvolil příjem výkopu, který zachytil vazač Aleš Badura a hned po zahájení utkání získal velké území, zůstal však osamocen a přišel o míč. Také první aut domácích se nám podařilo vyhrát a při následném útoku po křídle utekl po křídle Roman Veselka, kterému se také podařil velký územní zisk. Z naší 22ky zanesl míč až do soupeřovi 22ky, kde se po předhozu poprvé vhazovalo do mlýnu. V následujících pěti minutách si Sokoli vytvořili souvislý tlak, který však brzdily ztráty míče na zemi. Protiútoky soupeře se dařilo zastavovat. Následoval jeden ubráněný maul, další aut domácích ve kterém míč soupeři ukradl Daniel Kereškéni a zahájil další pětiminutovku souvislého tlaku našich borců. Ve 20. minutě byl náš postup zastaven nedovoleným zákrokem a rychlého rozehrání trestného kopu se ujal kapitán Lukáš Csernai a položil první pětku utkání. Tony Wolkovinskij přidal z konverze další dva body a Sokoli se ujali vedení 0:7. Jistý příjem výkopu následoval chybný odkop přímo do autu. Auty soupeře se nám ale dařilo získávat pro sebe a tím se nám dařilo podnikat rychlé protiútoky, které však často končily těsně před brankovištěm a to chybou při čištění či předhozem. Standartní situace Tatry se nám i nadále dařilo bránit a ve 32. minutě vystihl přihrávku domácích Vít Mališ a úprkem téměř přes celé hřiště získal pro Ostravu dalších 5 bodů, tentokrát ovšem bez prokopnutí. Soupeři se však do poločasu podařilo stav utkání korigovat. Po mlýnu na hranici naší 22 zahráli akci útokem a položili první pětku domácích. Ve 37. minutě tak svítilo na tabuli skore 5:12. Do konce prvního poločasu zahrály oba týmy velice živé ragby se sérií odkopů do hry a rychlých útoků od lajny k lajně. Skore utkání se však již nezměnilo, připsali jsme si však další vyskákaný aut soupeře. Sestava do druhého poločasu se změnila jen v jediném případě, Davida Kučeru nahradil Ondřej Tyrpa. Útočné ragby sokolů pokračovalo okamžitě po výkopu, který soupeř nezachytil a udělal předhoz. Z vyhraného mlýnu následovala rychlá hra útoku, kterou zastavil až aut. Hra rukama na křída se nám tentokrát až na výjimky dařila a už ve 44. minutě byla odměněna trestným kopem, který Tony bez problémů proměnil. Skore 5:15. Následný výkop Tatry neuletěl předepsaných 10m a následoval mlýn na středu hřiště. Hra obou družstev byla i nadále velice rychlá a pohledná. Soupeři se podařilo zastavovat naše útoky jen díky
chybám a trestným kopům. Po dalším vyskákaném autu soupeře a našem odkopu, který však mířil do hry naše obrana zaváhala, nevyběhla v rovině a domácí položili svou druhou 5 utkání, podruhé však opět bez prokopnutí. V 50. minutě jsme tak vedli pouze 10:15. Navýšit vedení se nám však podařilo hned po výkopu. Přijímající hráč byl zachycen, naši útočníci dostali domácí borce pod tlak, Lukáš Šmíd vystihl jejich přihrávku a odházel míč až na křídlo, kde s ním Roman Veselka doskočil do brankoviště. Dva body přidal kopem Tony Wolkowinskij. V 53. minutě jsme tak odskočili na 10:22. V 55. Minutě vystřídal Dana Strakoše Adam Žizka. V 59. Minutě dostal žlutou kartu Daniel Kereškéni a hra se pro nás stala maličko obtížnější. Stále se hrálo v tempu, hra se přelévala ze strany na stranu a i přes početní nevýhodu se nám dařilo čas od času zaútočit. Uklidnění přinesl další vyhraný aut soupeře, po kterém byli domácí donuceni přiklepnout v brankovišti. Vyloučený Daniel Kereškéni vystřídal a do hry se místo něh vrátil Filip Palyza. O Minutu později nahradil na postu mlýnové spojky Karla Drbohlava čerstvý Jan Selig, který hru opět oživil. Před koncem utkání do hry naskočili Filip Stalcer, Tomáš Mocek a René Jahnel. Využili jsme i novinku ve střídání a do hry se vrátil Daniel Strakoš, který vystřídal kapitána Lukáše Csernaie, jen aby se o chvíli později vystřídali nazpět, kvůli poranění kolene. Jediný kdo do utkání nezasáhl, byl Jan Neubauer, kterému i přesto patří velký dík. Hra před koncem byla plná nepřesností na obou stranách a v 78 minutě po trestném kopu přímo naproti soupeřově Háčku přidal Tony Wolkovinskij další 3 body z trestného kopu. Tony se stal mužem utkání poté, co v samotném závěru hry předvedl samostatný únik a po slalomu mezi soupeři položil čtvrtou, bonusovou pětku, kterou sám také prokopl. Utkání tak skončilo 10:32 ve prospěch ostravských Sokolů. V porovnání s domácím zápasem proti Havířovu bylo tkání s Tatrou B velice pohledné, rychlé a nápadité. Celkem se nám za zápas podařilo uhrát 6-7 autů Tatry i několik mlýnů. Útočnou hru brzdili drobné nepřesnosti, které se dají odstranit dostatečnou hloubkou v útoku. Osobně doufám, že hráči stejný herní styl předvedou i domácímu publiku v následujícím zápase proti společenství Rugby Šumava Nýrsko/RC České Budějovice v neděli 25.9.2022 od 14:00