Jste zde: Domácí stránka |
TJ Sokol Mariánské Hory > Další prohra v závěru utkání

Další prohra v závěru utkání

26.5.2008

Zveřejňujeme poznámky martina Sebery k utkání mužů TJ Sokol Mariánské Hory - RC JIMI Vyškov, které se hrálo dne 10. května 2008.

Asi málokdo čekal tak atraktivní ragby. Paradoxem tedy je, že diváci ani jednou nepovzbudili své ostravské mužstvo, ačkoli si to za odvedenou hru rozhodně zasloužilo. Možná byli fanoušci tak zabráni do pohledné a zároveň napínavé hry, že skandovat zapomněli. Ragbyové obecenstvo se zjevně musí ještě tomuto fenoménu, který bývá logicky spojován s návštěvou sportovních utkání, ještě hodně učit. A tak se této úlohy v 2.poločase ujal nějaký šílenec, který se falešně vydával za člena ostravského doprovodu a z jejich lavičky všemožně (spíš nemožně) pokřikoval na hráče, snad v domnění, že je chce vyhecovat k výhře.

V 1.poločase Ostrava totiž hecovat nepotřebovala, nejenže se nezalekla svého soupeře, ale prvních 40 minut byla dokonce viditelně lepším mužstvem. Tomu napovídal i průběžný stav 18:7. Je nezbytné poznamenat, že Vyškov měl ve svých řadách několik juniorských hráčů, některé seniorské hráče údajně šetřil pro další zápasy. Také Ostravě však stále chyběla asi třetina hráčů základní sestavy. Bylo by tak jistě zajímavé shlédnout a porovnat vzájemný duel v plných sestavách obou mužstev. Ke spekulacím, které začínají být spravedlivou útěchou Ostravy, se ale ještě dostaneme. Když budu konstatovat, že Ostrava už potřetí za sebou ztratila výhru v osledních 2 minutách utkání, někdo si možná řekne, že jsou ostravští v krizi. Není tomu tak! Jistě by se daly hledat nějaké konkrétní důvody, proč se tedy tak stalo, ale spíše než cokoli jiného to dokazuje, že se jedná především o sport. A ostravští ve všech těchto zápasech, i když nechtěně, skutečně přidávali svou hrou na divácké atraktivitě. I v duelu s Vyškovem se tedy jednalo o napínavé zápolení, které diváky až do posledních sekund nenechávalo v klidu jak dopadne.

Vraťme se ale k rozboru utkání. Vyškov vstoupil do 2.poločasu jakoby vyměnil celé své mužstvo, přestože prvního hráče ve skutečnosti vystřídal až ve 41.minutě, začal s výrazně větším nasazením a začal Ostravu tlačit. V 1.půlce Ostrava tlačila svého soupeře útočným ragby a zároveň eliminovala jeho útoky aktivním napadáním hned v zárodku po rozehrání, nedala protihráčům potřebný prostor, na který je Vyškov zřejmě u své hry zvyklý. Přesto Vyškov vzpružil své naděje v závěru 1.poločasu (39.min) zaslouženou pětkou a posléze i úspěšnou konverzí, a zřejmě se tím nastartoval na 2.poločas. Druhá půlka byla mnohem vyrovnanější, taky proto, že se na Ostravě začal znatelně projevovat úbytek fyzických sil. Nebylo to tak znát na jejich útočných akcích, ale ostraváci už tak aktivně nenapadali svého soupeře po jeho rozehrávkách a začali mu tak dávat víc prostoru ke hře. Díky tomu se Vyškov dostal do hry, začal z ní víc získávat a skóre znovu dotáhnul v 51.min na stav 18:14 pětkou a znovu úspěšnou konverzí. I v 2.poločase měla obě mužstva více nadějných akcí, ale až zmíněná akce v 78.min obrací skóre. Ostrava se stejně jako ve Zlíně snaží ještě utkání otočit, a stejně jako v předchozím zápase má znovu velmi nadějnou akci, které chybí jen maličko k opětovnému zvrácení výsledku (viz níže). Zápas tedy končí stejně jako ve Zlíně remízou na pětky, prohrou Ostravy na konverze a TK. Tak se ale ragby nepočítá, takže můžeme konstatovat, že zápas rozhodly nejen konverze, které Vyškov proměnil všechny, zatímco Ostrava žádnou.

Případné spekulace můžeme také okořenit tím, že Ostrava neproměnila ještě další 2, téměř jisté nařízené TK téměř ideálně před brankou. Není ale možné klást vinu za výsledek Markovi Otáhalíkovi, který všechny kopy obstarával. Tento jinak vynikající hráč, který získává body Sokolům hlavně ze hry, se stal v posledních zápasech kopáček takřka z donucení, kopům na branku se učí teprve posledních několik týdnů (kvůli zranění Šlosárka a dříve i Seliga, který se kopání na určitý čas vzdal).

Takže, když už spekulace, tak pořádné. Z Vyškova jsem si nevšiml žádného vyčnívajícího hráče, ovšem z Ostravy nemůžeme nezmínit výkon Madryho v roji a Seliga na útokové spojce. Zatímco Madry táhl svůj roj dopředu a získával míč i od soupeře, Selig pak s míčem líbivě tvořil hru útoku a občas se sám nebál kouzlit a proběhnout napříč hřištěm jako za mlada. Slušelo by se také vyzdvihnout spolehlivou hru Marka Podroužka, který hrál netradičně na mlýnové spojce a svými spelehlivými (rychlými i přesnými) přihrávkami zúročoval hru roje, na rozdíl od předchozích zápasů, ve kterých se Michal Peter zatím stále hledal a občas své spoluhráče zaskočil a nabídl balon soupeřům. I Jakub Brunclík byl dnes jako vyměněn. Škoda, že se Ostrava tentokrát nemohla spolehnout na své opory v útoku, zvlášť pak křídlo Adam Učeň neuváženě spálil několik nabízených šancí, nutno však protiargumentovat, že si pár pěkných šancí zase sám připravil (např. sražením soupeřova kopu na jeho 22cítce a nebezpečné pronásledování až do jeho brankoviště, kde mu jen trocha štěstí Vyškova zabránila bodovat. Ostravský roj už téměř nedělá chyby, v defenzivě je na něj spolehnutí, zachránil už nemálo vyložených šancí soupeře. Je škoda, že zatím nevyužívá svůj potenciál v aktivnější útočné hře, není přece tajemství, že útočit se dá i rojem (tím nemám na mysli individuální průniky), a to jsme u ostraváků ještě nezaznamenali. Na druhou stranu ostravský útok jakoby se spoléhal na své individuality a zapomíná, že talent v kolektivní hře nestačí, a hlavně, že útočníci musí umět nejen útočit, ale také bránit. Proto ostravský útok umí své diváky často nadchnout, jindy ale zase zklamat (všechny prohry ve zmíněných posledních minutách zápasu byly vedené přes ostravský útok, a skutečně připomínal nůž a margarín, ale roztopený na slunci).

Závěrem. Osobně si zachovávám pozitivní pohled. Myslím, že díky současným výsledkům Ostravy se zviditelňují její slabá místa ve hře víc, než bylo vidět vloni, ky většinu zápasů vyhrávala a vlastní skuliny nebo nevyužitý potenciál tak nebylo mnoho důvodů hledat a analyzovat je. Snad toho Ostrava využije a na svých dílčích slabinách zapracuje.

Průběh utkání

5. min, nadějná šance Ostravy, Selig kope krátký míč na Otu (Marek Otáhalík), ten ze vzduchu chytá a je zastaven asi 0,5 m před brankovištěm Vyškova

8.min, krásná akce, po našem vyhraném mlýnu se dostává balon na Seliga, ten ho nese sám až před brankoviště, ale těsně před skládkou přihrává Otovi a ten pokládá. Nutno ocenit hezký, a hlavně chytrý, průnik Seliga, kdy Ota už nemohl neproměnit. Následuje neúspěšná konverze Oty, stav utkání 5:0. 13.min, Vyškov hrozí Ostravě dvěma nebezpečnými pokusy

18.min, Ota úspěšná exekuce TK. Po vydařeném tlaku Ostravy, která si po třech na sebe navazujících hrozících akcí doslova vynutila TK těsně před 22cítkou Zlína, stav 8:0.

22.min, nádherná akce Ostravy, z pravé strany se po rucku dostává balon na levou stranu, jak si rojníci s útočníky plynule předávají krátkými přihrávkami (Madry-Mamut-Ota-Madry) a vynutí si TK, ten rychle a nečekaně zahrává Marek Podroužek a také ho pokládá. Stav utkání 13:0.

33.min, Po vyhraném autu Ostravy asi 5 metrů před brankovištěm, plynulý rozhoz na útok: Prodroužek, Selig, ten vrací křížem J.Kloknerovi a ten hezky a bez respektu prochází až do brankoviště. Opět neúspěšná konverze Oty. Stav utkání 18:0.

36.min, zbytečná chyba ostravského roje, Vyškov TK nevyužívá a kope do autu asi 4m před naším brankovištěm. Vyškov si zjevně věří, také úspěšně rozehrávají nacvičenou standradní situaci svého autového vhazování, Luboš Osoba naštěstí vystihl záměr soupeře a nabíhajícího rojníka v pětimetrovce eliminoval.

39.min, nařízen TK Vyškova asi 4 m před brankovištěm Ostravy, po chybě Ovy při vhazování do mlýna. První pokus Vyškova zmařen, druhý pokus, při ktereém míč prochází z levé strany útokem až na křídlo jejich pravé strany jej jejich pokus také asi 1 m před brankovištěm zmařen, ale míč zůstává Vyškovu, z rucku rozehrávají zpět na lůevou stranu, kde tentokrát útok úspěšně dokončuje. Pěkná akce Vyškova, která také zaslouží pochvalu. Následuje úspěšná konverze. Stav utkání 18:7.

Druhý poločas v tomto stádiu hry proběhlo několik pěkných momentů, byť uprostřed hřiště, obou týmů

44. min, zvláště dvě hezké akce Ostravy, které obě chybou Adama Učně končí v autu. Radek Selig se překonává a hraje dnes velice dobře a divácky atraktivně. Ofsajd Ostravy v rucku na 10metrovce Vyškova.

46.minuta, krásné potáhnutí míče Včelou (Lubošem Osobou) asi o 20 metrů! Hraje se oboustranně aktivní a útočné ragby. Na Vyškovu je znát, že není spokojen s výsledkem, uvědomil si, že nehraje s extraligovým mužstvem a přesto prohrává a chce to změnit. Dvě akce Vyškova, nejdřív ve 47.min, kterou zachraňuje A.Učeň zalehnutím míče, pak kop po zemi. Ve 48 min následuje maul, pak pěkná akce Vyškova, míč na útok z prava až na jeho levou stranu, naštěstí zastaven Ostravou asi 15 m před brankovištěm. Hraje se opravdu oboustranně atraktivní ragby, útoky, skládky i krátká tvrdá kontaktní hra.

51.min, po chybě Ostravy (nevím za co) následuje TK Vyškova asi 5 m před naším brankovištěm. Vyškov krátce rozehrává, pokládá a také vykonává úspěšnou konverzi. Stav utkání 18:14. Vyškov na čas dostává Ostravu pod velký tlak v naší 22cítce a hrozila dalším bodováním. Zde ale nedokáži přečíst své poznámky, a tak jen konstatuji, že to „něco hrozícího“ končí asi 4 m před brankovištěm Ostravy (bohužel, či spíše naštěstí, bylo zajímavých akcí vícero a proto, když nedokáži přečíst své vlastní poznámky, neumím si ani vzpomenout, o jakou akci zrovna šlo).

59.min, Střídání: Odchází Franta Nohel a přichází Adam Vasilov.

66.min, další střídání: odchází Sifon (Petr Juřica), přichází Lukáš Kuba. Ostrava se znovu zvedá, má po tlaku Vyškova první nadějnou akci, která naštěstí pro Vyškov končí jejich odkopem do autu. Po chvíli následuje zase akce Vyškova, při které vynáší míč z vlastní 22cítky a končí před 22cítku Ostravy tak, že Kamil Vrubl nádherně skložil a vytlačil soupeře do autu. Velmi pěkná obranná akce.

77.min, střídání: odchází Jakub Brunclík, přichází Michal Peter.

78.min, nařízen mlýn Vyškova zhruba na středu hřiště jejich levé strany, který Vyškov sice vyhrává, je ale hned nato zastaven, následuje maul, který Vyškov vyhrává, rozehrává na útok, který úspěšně pronikl přes ostravské útočníky a z vlastní 10metrovky(!) doběhl až do našeho brankoviště. Následuje i úspěšná konverze, stav utkání se obrací na 18:21.

80.min, střídání: odchází Jan Klokner a přichází Marek Stanisz.

81.min, Ostrava se vůbec nezvdává, hecuje se, a taky si krátce po svém kopu vypracovává velmi nebezpečnou akci, která skutečně mohla změnit výsledek. Po vytvořeném rucku Ostrava ohrozila Vyškov nejdříve na pravé straně útočnou akcí roje, následně obrátila hru, Ostravská útokovka Radek Selig vynesl na úrovni vyškovské 22cítky míč na levou půlku hřiště, falešným křížem oklamal soupeře, vytvořil tak krátké přečíslení, díky kterému pokračoval útok dál na levou stranu přes další dva ostravské hráče, přičemž poslední (nutno podotnout, že bezproblémová!) nahrávka asi 5 m před brankovištěm doputovala k úplně volnému Lukáši Kubovi. Tomu stačilo jen míč chytit a donést do brankoviště, protože už neměl před sebou žádnou opozici. Lukáš Kuba však, možná z nervozity, že se stane oslavovaným hráčem utkání, udělal předhoz a definitivně tak ukončil šance Ostravy na výhru. Opravdu velká, v podstatě 100%ní šance, znovu zhatila Ostravě očekávání na výhru. A to je ten sport, o kterém jsem se v úvodu zmiňoval.

Statistika.

Mlýny:

Ostrava: 12 mlýnů, vyhraných – 9, prohraných – 3; celkem 75% úspěšnost, 25%ní neúspěšnost,z toho jednou kvůli křivému vhazování!

Vyškov: 8 mlýnů, vyhraných – 5, prohraných – 3; celkem 62,5% úspěšnost, 37,5% neúspěšnost

Auty:

Ostrava: celkem 8 autů, vyhraných – 6, prohraných – 2, celkem 75% úspěšnost, 25%ní neúspěšnost

Vyškov: celkem 13 autů, vyhraných – 10, prohraných – 3, celkově 77%ní úspěšnost, 23% neúspěšné

TK na branku:

Ostrava: 3, z toho 1 proměněn, tzn. 1/3 úspěšnost, 2/3 neúspěšnost (exekutor Marek Otáhalík)

Vyškov: 0 V Ostravě dne 11.5.2008, zapsal M.Sebera