Jste zde: Domácí stránka |
TJ Sokol Mariánské Hory > Muži : poslední soutěžní utkání jara

Muži : poslední soutěžní utkání jara

26.5.2008

Utkání RC Bystrc - TJ Sokol mariánské Hory hrané dne 24. května 2008 očima Martina Sebery.

Dlouho jsem přemýšlel, jaký komentář k tomuto zápasu napsat. Možná taky proto, že spíše než o samotném zápasu to svádí psát o jiných věcech kolem ostravského ragby. Výsledek utkání může napovídat, že vyhrálo výrazně lepší mužstvo, ale ve skutečnosti to nebylo tak jednoznačné. Brno si jistě zasloužilo vyhrát už proto, že vyhrát chtělo, zatímco trochu ospalá hra Ostravy tak nevypadala. Samozřejmě jsem slyšel komentáře hráčů i trenéra, ale těžko můžete ošálit vlastní zrak a celkový dojem, když jako pozorný divák sledujete zápas z postranní čáry. Je obtížné komentovat hru vlastního mužstva. Ne snad proto, že bych měl obavy z následné reakce spoluhráčů, ale především proto, že právě díky takovým zápasům můžete víc nalézat a analyzovat vlastní rezervy. Právě nevyužitý potenciál je největším soupeřem ostravského týmu. Alespoň podle mne.

Už samotná marodka, větší než kdykoli předtím, neskýtala před zápasem pro Ostravu nic dobrého. Ostravští Sokoli působili dojmem, že jim ztěžkla křídla a do ničeho se jim nechce. Paradoxně ani brněnští nepřekypovali atraktivní hrou, celkový dojem obou mužstev byl mdlý, jakoby body obstarávali hráči, kterým se právě zachtělo se proběhnout. A tak se na rozdíl od předchozích zápasů, kdy body zpravidla padaly na obou stranách po hezkých akcích založených na kolektivní a často i nápadité spolupráci více hráčů, rozhodovaly v tomto duelu spíše individuální průniky (vyjma zmíněné akce ze 78.minuty). Brno hrálo téměř ve stejné sestavě jako na podzim i jaře loňského roku, jejich hra ale přece jen zaznamenala velkou změnu. Zatímco herní projev jejich útoku stál stejně jako dříve na dvou individualitách, tou změnou byla organizovaná hra rojem, když překvapili vícero nacvičenými standardními situacemi, kterými dříve brněnský roj příliš neoplýval. Kdyby byla hra jejich útoku podobně sehraná a vyrovnaná, výsledek by byl pro Ostravu mnohem horší! U Ostravy musíme zejména vyzdvihnout hru Jose Antonia (celým jménem Jose Antonio Cobos Saiz), který ač byl vzrůstem daleko nejmenším na hřišti, překypoval odvážnou, chytrou a tvořivou hrou, na kterou bylo radost se dívat. Škoda jen, že to bylo jeho první a zároveň poslední utkání za Ostravu, neboť se po ¾ roční stáži na Ostravské univerzitě vrací zpět do Španělska. Byl by pro Ostravu jistě velkou a viditelnou posilou. Tak nás jen může mrzet, když si představíme, jaký by to mohl být koncert, který by předváděli ve spolupráci s Martinem Šlosárkem a dalšími. Za zmínku ještě stojí zajímavá akce Karla Ševčíka v 77.minutě. Škoda, že jeho chytrý průnik, který spíše připomínal útok driblujícího fotbalisty, jakoby to ani nebyl ragbyový míč, a trval od soupeřovy 22cítky až na vzdálenější konec jejich brankoviště, nakonec se štěstím balon přiklepl protihráč. Ačkoli by si Karel za takovou akci body určitě zasloužil, mužstvo Ostravy, které mu spíše s dalekým odstupem přihlíželo, jak mu to pěkně jde, nikoli. Naopak se jim za tento jejich divácký výkon odměnil soupeř rychlým rozehráním a již zmíněnou nejhezčí kolektivní akcí utkání. Přestože Vlastík Madry odváděl jako vždy poctivou a vyčerpávající hru v roji, nejvíce se asi zviditelnil až v 70.minutě, kdy v rucku svými hliníkovými kolíky pročesal ustupující kštici svého protihráče, za což byl odměněn žlutou kartou. V té době se již ale stejně výsledek nedal zvrátit přestože na konto Ostravy do konce zápasu přibylo ještě dalších 10 bodů. Rozhodčí utkání neprodlužoval, takže Vlasta jako neplatící divák strávil na lavičce až do konce zápasu. Chtěl bych ještě zmínit hru Jana Moravčíka (Hrocha), který jakoby se nechtěl smířit s vývojem utkání a byl často vidět při útočné hře roje.

Průběh utkání

Prvních 20 minut, na obou stranách vzájemné otrkávání, na každé straně po jedné nebezpečnější akci.

22.min, Brno skóruje individuálním průnikem z naší 22cítky až pod klacky. K tomu úspěšná konverze, stav utkání 7:0.

27.min, opět akce Brna, tentokrát už z půlky hřiště, nejprve dlouhý individuální průnik, při hezké skládce naším zadákem Kamilem Vrublem, útočník ale pěkně přihrává na spoluhráče, který už nemohl nedoběhnout do našeho brankoviště. K tomu opět další 2 body z kopu. Stav utkání 14:0.

31.min, nadějná akce Ostravy, nejprve kop po TK do autu naší pravé strany hřiště, Ostrava svůj aut vyhrává, plynule rozehrává na levou stranu, po krátkém zadrhnutí u Marka Podroužka pokračuje akce dál, finální přihrávka na Lukáše Kubu, který opět pustil míč (stál příliš plytko), jinak neměl už nikoho před sebou, stačilo jen doběhnout. Tentokrát mu chybělo 7 metrů, na rozdíl od 4 metrové vzdálenosti v předešlém zápase). Možná by tyto body Ostravu probudili. Možná. Lukáše jinak považuji za nadějného hráče, musí se ale v týmu ještě aklimatizovat, nabýt sebevědomí a taky získat stabilnější post (zatím různě střídal, což na stabilní výkon moc nepřidá).

34.min, Ostrava získává po faulu soupeře na jeho 22cítce možnost TK, který z výhodné pozice Karel Ševčík úspěšně proměňuje. Průběžný stav utkání 14:3.

40.min, 4 metry před naším brankovištěm nařízený aut pro Ostravu, ta ale aut kazí (křivé vhazování) a šanci dostává Bystrc, aut také vyhrává, následuje úspěšný a důsledně provedený nacvičený maul, míč dotlačen rojníky až do brankoviště. Konverze neúspěšná. Stav utkání po 1.polovině zápasu 19:3.

Druhý poločas

42.min, pěkná akce Brna, oba její aktéři byli ale hezky ihned za sebou úspěšně odskládáni! Pochvala ostravské obraně, další už nebude. Následuje potyčka, po které dostává jeden z vedoucích činovníků „RugbySpirit“ Pavel Vrána žlutou kartu.

44.min, po chybě ostravského roje následuje TK Brna, který také proměňuje. Stav se zvyšuje na 22:3.

63.min, Aut Brna 6 metrů před naším brankovištěm, Vyškov aut vyhrává, ale Ostrava zastavuje jejich roj, vynutila si faul, po kterém Ostrava ihned rozehrává (míč jde od mlýnovky k útokovce, pak na Marka Podroužka, od kterého se vrací míč zpět na mlýnovku, ta ale špatně odkopává přímo doprostřed hřiště v naší 22cítce, míč chytá ze vzduchu brněnský hráč a na 2 přihrávky po jejich levé straně zanáší Brno balon až pod klacky. Úspěšný prokop, takže stav je 29:3.

68.minuta, Bystrc akcí roje získává další body, rozběhlému rojníkovi nikdo ani neběžel naproti. Zdárná konverze, stav 36:3.

70.min, Vlastík Madry, zřejmě za zmíněný kadeřnický výkon na svém protihráči, dostává žlutou kartu.

74.min, aut Brna (asi 3 metry před naším brankovištěm a už bez Vlasty v autovém seřazení), ten snadno a plynule rozehrávají na svůj, Pavel Vrána ale směr obrací a naštěstí pro nás zahazuje šanci špatnou přihrávkou, která končí v autu. Ostrava však aut (stále bez Vlasty) prohrává, Bystrc získává míč a proráží si cestu rojem do našeho brankoviště. Konverze tentokrát neúspěšná, stav zápasu 41:3.

77.min, pěkná, již zmíněná akce Karla Ševčíka, který nemá po vlastním průniku komu přihrát, lišácky si před sebou pokopává míč, zřejmě aby nebyl skládán, a jakoby si zároveň chtěl pohrát se soupeřem, všichni ostravští už jen přihlížejí a počítají s jistými 5 body, ale důsledný brněnský obránce, který se nenechal beznadějně vzhlížející situací odradit a důsledně našeho hráče dobíhal a těsně před vzdálenějším koncem jejich brankoviště se mu se štěstím daří míč přiklepnout těsně před Karlovým nosem.

78.min, po vlastním přiklepnutí následuje rychlé rozehrání na 22cítce, útok je vedený přes 4 brněnské hráče a přes celé hřiště až do našeho brankoviště. 5 bodů zůstává osamocených, takže duel končí stavem 46:3.

Statistika.

Mlýny:

- Bystrc: celkem 6 mlýnů, vyhraných – 6, tj. 100%ní úspěšnost

- Ostrava: celkem 5 mlýnů, vyhraných – 5, prohraných – 1, celkově 83,3%ní úspěšnost, 16,6% neúspěšné

Auty:

- Bystrc: celkem 11 autů, vyhraných – 11, tzn. 100%ní úspěšnost

- Ostrava: celkem 10 autů, z toho 6 vyhraných, prohraných – 4; celkem 60%ní úspěšnost, 40% neúspěšnost (z toho 2 křivé auty a 1 pokažený rychlý aut s přešlapem a ještě předhozem)

TK na branku:

- Bystrc: 1, z toho 1 kop na aut

- Ostrava: 4, z toho 3 kopy na aut, 1 úspěšný kop na branku (exekutor Karel Ševčík)