Jste zde: Domácí stránka |
TJ Sokol Mariánské Hory > Muži : ve Zlíně vyhrál šťastnější

Muži : ve Zlíně vyhrál šťastnější

6.5.2008

Přinášíme komentář k utkání mužů RC Zlín - TJ Sokol Mariánské Hory 14 : 10 (0 : 5) ze dne 3.5.2008 tak, jak jej zpracoval Martin Sebera.

Není to tak dávno, kdy jsme u stejných mužstev viděli ve Zlíně zcela jiné ragby. Tehdejší vzájemný duel bylo velice atraktivní ragby, obě mužstva si zasloužila pochvalu za mimořádně pohlednou a útočnou hru. Tehdy jsem byl jako divák skutečně nadšen, tento zápas, který vyhrála Ostrava, si budu ještě dlouho pamatovat. To bylo tehdy.

Obrázek dnešního utkání vypadal zcela jinak, jakoby se jednalo o zcela vyměněná mužstva. U Ostravy tomu tak bylo, neumím posoudit soupisku Zlína. U Ostravy je třeba zdůraznit, že postrádala celou řadu svých důležitých opor, které v součtu obvykle tvoří více jak polovina jejich mužstva (Madry, Šlosárek, Ševčík, Čtvrtníček, Břuska, Juchelka, Reeves, Vann). Bohužel, tentokrát na hřišti nebyly oporou ani některé tradiční postavy ostravského útoku, což bylo k velké škodě jejich týmu. Kdybych neměl rád spekulace, možná bych konstatoval, že právě jejich výkon chyběl Ostravě k vítězství, na které už tak dlouho čeká. Ostravu tak už nezachránil ani stále překvapující, a energií oplývající, Marek Otáhalík. Vystrkující růžky Zlína musela často zachraňovat ostravská jistota, zadák Kamil Vrubl (často se překopávalo) a hlavně ostravský roj, který musel několikrát zachraňovat velmi nebezpečné situace. Nutno podotknout, že absence ostravských opor vyzdvihla výkony jiných hráčů, ze všeho nejvíc bych ale obecně pochválil téměř celý ostravský roj, který přes zmíněné absence jen málokdy chyboval. Bohužel, to, co roj v utkání získával, útok většinou ztrácel, nebo naopak při útoku soupeře vlastní mužstvo nepodržel (z toho 2 pětky).

Ostrava začala houževnatě a prvních 10 minut to vypadalo, že bude ztatelně lepším týmem. Až v 9.minutě ale měla za sebou první, velmi nadějný průnik v soupěřově dvaadvacítce, ale jinak těžko udržitelný Otáhalík byl složen těsně, asi 2m před brankovištěm.

10 min, Ostrava vyhrává po svém vhazování mlýn (na levé straně asi 15 metrů před zlínským brankovištěm), mlýnovka přesně a hladce předává míč, který prochází celým útokem a jeho pravé křídlo Adam Učeň dokončuje hezkou akci až u pravého okraje soupeřova brankoviště. Radek Selig neproměnil konverzi, nutno podotknout, že po většinu zápasu foukal silný vítr.

14.min, šance Zlína,  po jejich úspěšném autu v naší dvaadvacítce poslán míč na útok, jehož pěknou akci zastavila Ostrava až 2 metry před svým brankovištěm.

Dalších cca 20 minut, přesněji do 35.minuty, se hraje ragby jen uprostřed hřiště mezi oběma dvaadvacítkami, bez výraznějších šancí obou stran. Až ve 35. a 38. minutě měla Ostrava dvě výraznější šance, které, bohužel, neproměnila ve svůj prospěch. Poločas tak končí výsledkem 0:5.

Druhý poločas, Ostrava znovu aktivně nastupuje...

... a už ve 42.minutě, po úspěšném autu Ostravy na soupěřově polovině blízko jeho desítky nasleduje plynulá předávka na útok, útoková spojka Radek Selig chytře zahrává kříž na Kamila Vrubla, který získal dobrých 20 metrů, pak předává Marku Otáhalíkovi, který dalších asi 20 metrů dobíhá do brankoviště. Asi nejpěknější akce celého zápasu. Následuje opět R.Seligem neproměněná konverze. Stav utkání 0:10.

58.minuta, díky několika, krátce za sebou odpískaných chybách ostravského roje se hra postupně a napjatě přesunuje z půlky hřiště až 2 metry před brankoviště Ostravy, která se osvobozuje autem. Následuje úspěšný aut Zlína a po něm pěkný, krátký průnik do brankoviště Ostravy blízko háčka. Následuje i úspěšná konverze, stav utkání 7:10.

63.minuta, střídání Ostravy, odchází mlýnová spojka Michal Peter, přichází Marek Stanisz do roje, na post mlýnové spojky se přesouvá Marek Podroužka.

65.min – díky chybě soupeře dostává Ostrava krátce po rozehrání šanci zvýšit skóre nařízeným trestným kopem z velmi přijatelného místa, asi 25 metrů před háčkem. Pokus byl, bohužel, neúspěšný, Zlín se začíná hecovat, cítí šanci.

73.min – velká šance Zlína. Zlína dostal Ostravu pod velký a déle trvající tlak před ostravským brankovištěm. Několikrát po sobě se hra zastavila jen půl až 1 metr před brankovou čárou. V této velmi nepřehledné situaci nedošlo k položení pětky buďto velkým štěstím nebo urputností ostravského roje. Konečná záchrana přišla díky nevídanému tlaku ostravského roje v nařízeném mlýně. Přestože Zlín vhazoval, a své vhazování ve mlýně také vyhrál, nedala mu Ostrava ani na chvíli příležitost této situace využít. Přestože balón zůstal pod nohami Zlína, Ostrava svého soupěře přetlačila, spíše převálcovala, a míč se tak postupně dostal až pod nohy Ostravy, odkud následoval rychlý záchranný odkop od brankoviště.

80 min. – po zbytečné chybě Ostravy, ke které došlo při vlastním vhazování do mlýna, následoval  rozehraný TK, okamžité rozehrání na útok a úspěšný průnik zlínské tříčtvrtky pod ostravské háčko. Následuje i úspěšná konverze a tak se stav utkání mění na 10:14.

Jak to u tohoto rozhodčího bývá, i v tomto případě se čas výrazně nastavoval. Kdo umí zacházet s digitálními hodinkami nebo stopkami a přerušoval časomíru přesně na pokyn rozhodčího, nemůže pochopit, jak může rozhodčí dospět k takové „disproporci“. Díval jsem se na jeho poctivé hodinky, chtělo by to nejen sponzorský příspěvek na nové, ale možná také konečně upozornit komisi rozhodčích (jednou jsme dokonce v 8.minutě nastavení dostali rozhodující pětku!, to by se nemělo serióznímu rozhodčímu stávat).

Ostrava se snažila 4 nastavené minuty využít a otočit výsledek zápasu. Přestože svého soupeře zatlačila do jeho dvaadvacítky a měla jednu velmi nadějnou šanci, k jejímu úspěšnému dokončení však nedošlo, chybělo opravdu jen velmi málo, avšak skončila jen pár metrů před soupeřovým brankovištěm, stav zůstal nezměněn.