TJ Sokol Mariánské Hory > Víkendové výsledky - mládež U19

Víkendové výsledky - mládež U19

8.10.2018

spol.RC Havířov-Sokol M.Hory – RC Dragon Brno 22:33 (10:21)

Pětky 4:5 * KP 1:4 * TK 0:0 * rozhodčí Vladimír Kohout * ŽK Regec 2 (HAV) – Mrlík (DRB) * ČK Regec (HAV) * 85 diváků

Body: Marek 12 (2P,1KP), Wardas 5, Trtek 5 – Jandouš 10 (2P),Zuzaník 8 (4KP), Prachař 5, Sluštík 5, Burián 5

Havířov: 1 Chovanec, 2 Bazger, 3 Musil, 4 Hauptvogel, 5 Kričfalušij, 6 Stalcer (MH), 7 Šefár, 8 Šmíd (MH) – 9 Regec, 10 Wardas – 11 Pindur, 12 Barabáš, 13 Kotásek (MH), 14 Marek (MH) – 15 Trtek

Střídači: 16 Červek (MH), 17 Tyrpa (MH), 18 N.Sittek, 19 Kučera (MH), 20 Galeja (MH), 21 Kovář (MH), 22 Ogurčák, 23 Lesko

Úvodní oťukávaná netrvala ani 10 minut, když se naši junioři prosadili útokem, postupný útok zakončil Mikuláš Marek, kterého krásně uvolnil Roman Barabáš. Dragon však našim nezůstal nic dlužen, zintenzivnil tlak a ve 13. minutě prošel po křídle vším, co mu stálo v cestě Marek Jandouš. Horší bylo, že mu laxně se vracející naši hráči umožnili doběhnout od rohového praporku až pod branku. To bylo první varování, na které naši nereagovali, úplně stejná situace nastala v 18. minutě, kdy si Jandouš své sólo zopakoval. V okamžiku kdy pokládal pod branku, se většina našich hráčů potulovala někde okolo čáry 22 metrů.

Naši však brzy odpověděli – Lukáš Šefár vynesl ve 22. minutě míč po vyhraném mlýnu, předal Dominikovi Wardasovi a ten prorazil, nedařily se však kopy na branku, takže jsme přišli už podruhé o 2 body. Pak při našem tlaku v blízkosti brněnského brankoviště ve 27. minutě vznikla potyčka, kterou rozhodčí preventivně řešil udělením žlutých karet hráčům obou stran. V závěru poločasu jsme se bránili tlaku hostů, získali jsme ale míč ze mlýna při vhazování Dragonu, ale v útočné fázi předržel atakovaný Dominik Wardas míč přes moment, kdy se ještě dalo kontrolovaně přihrát, míč odhodil na zem, kde se ho zmocnil Prachař a bylo zle, nikdo totiž nenašel odvahu razantně pronikající křídlo Brna zastavit, Zuzaník proměnil kop po pětce i tentokrát a tak si šlo Brno o poločase odpočinout za stavu 10:21.

Už dvě minuty po začátku druhé půle se opakoval hluboký průnik jednoho z brněnských hráčů, prošel jak slalomář zhruba 60 metrů mezi našimi hráči, dokud ho částečně nezbrzdil Lukáš Trtek, přesto skládaný dokázal odehrát, příjemce přihrávky v bodové pozici udělal předhoz.

Ve 41. minutě padla pro nás dost ostudná pětka, položil ji zadák Daniel Burián po rozehraném trestném kopu před našim brankovištěm – veškerou obranou proti pronikajícímu hráčovi byly ruce našich obránců dopředu natažené na ochranu před jeho nárazem, to už po Zuzaníkově konverzi na 28:10 pro Dragon vypadalo s naším týmem bledě.

Přesto se naši znovu zmátořili a přešli do tlaku, jenže všechno bylo kostrbaté, rozehrávka vázla právě u výborných hráčů, kteří chtěli vzít rozhodnutí na sebe, jenže naráželi na pozornou, připravenou a silnou obranu, naše útočné akce se tak zastavovaly, byli jsme nuceni vytvářet rucky, ty zase plodily další chyby a tak náš tlak vydal plody až po několika dlouhých minutách, kdy Mikuláš Marek z akce po vyhraném mlýnu pokládá na 15:28, kop na branku se opět nepovedl.

Co bylo platné snížení náskoku Brna, když neevokovalo další tlak, ten vlastně přišel, ale z druhé strany, a znovu to byla situace jak vystřižená z příručky stupidní chyby v obraně. Při tlaku, před naší pětimetrovkou, kterým hosté vázali podstatnou část naší obrany pod branku, stáli dva útočníci levé strany našeho útoku rozhozeni, vůbec nereagovali na postavení protistrany, která proti nim posilovala své postavení a fascinovaně hleděli na vývoj akce před brankou a ani náhodou nebyli připraveni vyběhnout do obrany, ba naopak před atakujícími hosty prchli do brankoviště. Dragon tak přišel snadno k další pětce.

Ke konci – v 66. minutě – naši dostali hosty pod tlak, po rychlém rozehrání trestného kopu nebyla naše pětka uznána, ale vše napravil Lukáš Trtek naběhnutím na přihrávku od vyhraného mlýna a položil pětku, po které trefil branku Mikuláš Marek.

V závěru se ještě strhla mela, při které byl vyloučen Lukáš Regec, naštěstí už Brno nemělo čas výhody využít, rozhodčí Kohout odpískal konec.

Problém našeho týmu je v nevyrovnanosti, na jedné straně se dá říci už zkušení hráči, kteří prošli i mezinárodními testy a mladí málo zkušení hráči, kteří přišli z týmu kadetů. Ti zkušení toho na sebe často berou víc, než jejich ramena unesou, zvláště když hrají proti silnému a vyrovnanému soupeři. Obvykle zbrzdí akci, protože nepustí míč dál, akce ztrácí na drajvu, drobí se na drobné souboje s rizikem chyby či ztráty míče. A vynucené rucky obvykle trpí chaosem, protože hráči ještě nejsou tak zkušení a fyzický zdatní, aby prostor dokázali vyčistit, aniž by se při tom dopustili přestupku proti pravidlům. Světový trend je jasný: co nejméně držet míč ve statických pozicích, a naopak hrát ho co nejrychleji na volné hráče, kteří mají před sebou prostor pro rozběhnutí, hrát se všemi možnými variantami a kombinacemi, nedržet, ale posílat míč pořad dál, někde se díra v soupeřově obraně najde.